העסקת עובדים זרים

סוגיית העסקת עובדים זרים הפכה בשנים האחרונות לאחת הסוגיות המרכזיות איתן מתמודד המשק הישראלי.
ממשלות ישראל שמו לעצמן למטרה בשנים האחרונות לצמצם את מספר העובדים הזרים המועסקים בארץ ע"מ לפנות מקומות תעסוקה לעובדים מקומיים.
יחד עם זאת, ישנם ענפים שלמים במשק הישראלי, כגון בנייה, מסעדנות, חקלאות וסיעוד, המתבססים על העובדים הזרים, ואלמלא הם, ענפים אלו היו קורסים.
לכן, מאשר משרד הפנים הגשה של בקשה מסודרת ע"מ לאשר את כניסתו של עובד זר לארץ למשך פרק זמן קצוב, מוסכם וידוע מראש.
בנוסף, מדינת ישראל חתומה על אמנת האו"ם לפליטים ומאשרת העסקת פליטים במסגרת הגדרת "עובדים זרים" והם זכאים לכל זכויות העבודה כחוק.

תחום העסקה אשר צובר תאוצה בשנים האחרונות.
העסקת עובד זר הינה סוגיה משפטית מורכבת המצריכה התייחסות כוללת ומקיפה למגוון רחב של היבטים, ובמידה ואינה נעשית בהתאם לחוק העסקת עובדים זרים, מהווה עבירה פלילית שעונשים כבדים בגינה ופוגעת פגיעה קשה במשק הישראלי.
מטרתה של המדיניות הממשלתית בשנים האחרונות היא להביא לצמצום מספר העובדים הזרים בישראל, שגדל לממדים רחבים, בין אם נכנסו לישראל בהתאם לחוק ובין אם הם הסתננו אליה, מבלי להוביל לקריסתם של ענפים שלמים במשק.
כמעט ואין אזרח בישראל שאינו מכיר את תופעת העובדים הזרים, במיוחד בתחום הסיעוד. העובדים הזרים מבצעים עבודות שישראלים לרוב אינם מוכנים לבצע, ועושים זאת במסירות ובמקצועיות רבה.
אולם חשוב לוודא כי העסקתם מתבצעת בהתאם לחוק ולפי הקריטריונים שקבע משרד הפנים ע"מ שתימנעו מהעמדה לדין ושתוכלו להבטיח את זכויותיהם של העובדים הזרים.
מעורבותם של העובדים הזרים והיקף העסקתם במשק הישראלי בשנים האחרונות הביא עימו גם גל תביעות אזרחיות המוגשות על ידי העובדים הזרים כנגד מעסיקים בכל הענפים אשר ברוב המקרים לא מודעים לזכויות העובד הזר בישראל ונאלצים להתמודד עם תובענה משפטית, הליך אשר ללא כלים וייצוג הולם עתיד להביא לחיוב בתשלום פיצוי גבוה מאוד.

עוה"ד רועי הוד – מומחיות ייחודית בדיני העובדים הזרים
עוה"ד רועי הוד הינו מומחה למשפט האזרחי ובעל תואר ראשון במשפטים (LL.B) ובמנהל עסקים (B.A.) מטעם המרכז הבינתחומי הרצליה.
מומחיותו בדיני עבודה בכלל, ובהעסקת עובדים זרים בפרט, סייעה לעסקים רבים בישראל להסדיר את מעמדם של העובדים הזרים שהועסקו על ידם ובני משפחותיהם בהתאם לחוק, ובכך להימנע מביקורת משפטית ומהעמדה לדין.
במידה ומעמד זה לא הוסדר, הגיש עוה"ד הוד עתירות מנהליות וערעורים על החלטות רשות האוכלוסין וההגירה ומשרד הפנים.

· ייעוץ משפטי למעסיקיהם של עובדים זרים, ייצוג משפטי של מעסיקים אשר נתבעים על ידי עובדים זרים בגין זכויות עבודה וכן ייצוג מעסיקים של עובדים זרים אשר מתנהלים מולם הליכים מנהליים ו/או פליליים על ידי משרד התמ"ת ורשות האוכלוסין וההגירה.
· ליווי וייעוץ למעסיקים לפני חקירה ובעת ביקורת בשערי העסק של מפקחי הרשות.
· ייעוץ משפטי לעניין זכויות עובדים זרים וטיפול במעצרים של עובדים זרים ע"י משטרת ההגירה.
· טיפול משפטי למסורבי כניסה לישראל המעוכבים בנתב"ג.
· ייעוץ משפטי וטיפול בבקשות בהתאם לנהלי משרד הפנים ומשרד התמ"ת, לרבות הגשת ערר על החלטותיהם.
· טיפול משפטי בקבלת אשרות שהייה לעובדים זרים, ילדי עובדים זרים ופליטים.
· בקשות לאשרת שהייה מטעמים הומניטריים.
· טיפול בהגשת בקשות לקבלת היתר להעסקת עובד זר בענפים השונים לרבות עובד מומחה.
· ניהול הליכים משפטיים – עתירות מנהליות, ערעורים מנהליים ובג"צים כנגד החלטות משרד התמ"ת ומשרד הפנים, לרבות מחלקת אשרות ומנהל האוכלוסין.
· ייצוג בפני בית הדין למשמורת.

המשרד שם לו למטרה להגן על זכויות העובדים הזרים ומעסיקיהם ומעניק ייצוג משפטי למעסיקים של עובדים זרים, חברות כח אדם, לשכות פרטיות, תאגידי כח אדם  ועוד.
נחישותו הרבה של עו"ד הוד ואמונתו בצדקת הדרך, לצד יכולותיו הרטוריות הגבוהות ובקיאותו הרבה ברזי המשפט האזרחי בכלל, ובדיני עבודה בפרט, הפכו אותו לשם דבר בתחום העסקת עובדים זרים.
אם גם אתם זקוקים לסיוע משפטי בנוגע להעסקת עובד זר, אל תחכו.
התקשרו עוד היום אל משרדו של עוה"ד רועי הוד ונשמח לסייע לכם ככל שנידרש.

ליצירת קשר

שגיאה: מפתח אתר לא תקין.
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן